Wycieczki piesze

2019-09-08 Poznajemy nasze szlaki

Zbiórka uczestników o godzinie 8:30 na przystanku busów przy ul. Lubelskiej, po stronie Dworca PKS (naprzeciwko stacji benzynowej Circle K).

Wyjazd busem Inter Trans o godz. 8:38 do Kronowa (relacja Jeziorany). Rozpoczęcie rajdu o godz. 9:10 na przystanku PKS w Kronowie.

Trasa: Kronowo - Lamkowo - Lamkówko - Barczewo (ok. 15 km).

Zakończenie rajdu w Barczewie, na pętli autobusowej ZDZiT linii nr 114 ok. godz. 14:00. Możliwość powrotu z Barczewa do Olsztyna busami kursującymi co 20-30 minut.

Trasa rajdu prowadzić będzie przez malownicze warmińskie pola i lasy, głównie na terenie gminy Barczewo. Po drodze odwiedzimy Lamkowo, gdzie poznamy ciekawą historię wsi, będącej na przełomie XIX i XX wieku jedną z ostoi polskości na tych terenach. Zobaczymy wiejski barokowy kościół pw. św. Mikołaja i św. Augustyna, zapoznamy się z sylwetką urodzonego tutaj Franciszka Szczepańskiego - działacza społecznego, który zorganizował sieć bibliotek Towarzystwa Czytelni Ludowych na Warmii oraz miał swój udział w powstaniu "Gazety Olsztyńskiej". W Lamkowie zobaczymy także budynek dawnej polskiej szkoły oraz pomnik poległych podczas I wojny światowej mieszkańców parafii. Z Lamkowa udamy się leśnymi drogami do Lamkówka, gdzie zobaczymy teren Obserwatorium Satelitarnego Wydziału Geodezji, Inżynierii Przestrzennej i Budownictwa Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego. Wycieczkę zakończymy w centrum rodzinnego miasta Feliksa Nowowiejskiego - Barczewa, skąd można będzie powrócić do Olsztyna.

Maszerować będziemy wygodnymi polnymi oraz leśnymi ścieżkami, na krótkich odcinkach asfaltową szosą o znikomym natężeniu ruchu. Tempo rajdu spokojne i umiarkowane, na trasie przewidziane będą co najmniej dwa postoje. Rajd poprowadzi przewodnik Adam Frenszkowski.