Coraz bliżej powstania Warmińskiej Łynostrady

15 czerwca 2018 r. została podpisana Deklaracja Współpracy na rzecz powstania Warmińskiej Łynostrady, czyli trekkingowej trasy rowerowej wiodącej w okolicach rzeki Łyny, łączącej Olsztyn, Dobre Miasto i Lidzbark Warmiński. Jest to inicjatywa zapoczątkowana ponad 2 lata temu przez 3 organizacje pozarządowe (Stowarzyszenie Wizja Lokalna, Stowarzyszenie Aktywności Społecznej „Młyn”, Oddział Warmińsko-Mazurski PTTK), które przekonują o zaletach powiązania miast i miejscowości położonych wzdłuż Łyny z popularną trasą rowerową Green Velo. Jest to równocześnie szansa na powstanie nowej atrakcji turystycznej wykorzystującej szereg atutów tej części województwa warmińsko-mazurskiego:

-   nawiązanie do przebiegu rzeki Łyny;

-   połączenie szeregu miejsc i obszarów cennych przyrodniczo i historycznie oraz

atrakcyjnych punktów widokowych;

-   akcentowanie atrakcyjności Warmii;

-   nawiązanie do przebiegu Szlaku Kopernikowskiego (rowerowa wersja tego szlaku);

-   wykorzystanie fragmentów istniejącej sieci szlaków rowerowych;

- integracja z turystyką kajakową na Łynie (wspólne miejsca obsługi kajakarzy
     i rowerzystów);

-   wykorzystanie atrakcyjności miast należących do sieci Cittaslow (Dobre Miasto, Lidzbark
     Warmiński);

-    bliskość czynnej linii kolejowej (np. możliwość etapowania podróży po trasie).

Sygnatariusze porozumienia to gospodarze obszaru, przez który przebiega trasa oraz Partnerzy deklarujący gotowość współpracy. Są to: Urząd Marszałkowski, Gmina Olsztyn, Gmina Dywity, Gmina Dobre Miasto, Gmina Lidzbark Warmiński, Miasto Lidzbark Warmiński, Nadleśnictwo Kudypy, Nadleśnictwo Wichrowo, Powiat Olsztyński, Powiat Lidzbarski, Polska Krajowa Sieć Miast Cittaslow, Stowarzyszenie Wizja Lokalna, Stowarzyszenie Aktywności Społecznej „Młyn”, Oddział Warmińsko-Mazurski PTTK.

Konkretne działania przewidziane do wspólnej realizacji to stworzenie dokumentacji technicznej, spójne oznakowanie trasy, uzupełnienie brakującej infrastruktury, remonty dróg, punktowe naprawy nawierzchni, prowadzenie akcji promocyjnej i organizowanie wydarzeń na trasie, konserwacja i utrzymanie powstałej trasy w kolejnych latach.