Wycieczki piesze

2019-11-10 Poznajemy nasze szlaki

Serdecznie zapraszamy na kolejny rajd pieszy z cyklu "Poznajemy nasze szlaki" w drugą niedzielę miesiąca - 10 listopada 2019 r.

Zbiórka uczestników w hali dworca PKP Olsztyn Główny o godz. 8:30. Należy zakupić bilet kolejowy do Wołowna. Wyjeżdżamy autobusem komunikacji zastępczej PKP do Gutkowa o godz. 8:53 (relacji Elbląg). W Gutkowie przesiadamy się do pociągu do Elbląga (odjazd o godz. 9:22). Można dołączyć do grupy w Gutkowie. Rozpoczęcie rajdu na stacji PKP Wołowno o godz. 9:40.

Trasa : Wołowno – Bałąg – Godki – Węgajty – Jonkowo – Mątki – Gutkowo o długości ok. 16 km.

Zakończenie rajdu na pętli autobusu miejskiego nr 111 w Gutkowie ok. godz. 15:00. Powrót do miasta autobusem linii nr 111.

Trasa wycieczki prowadzić będzie  warmińskimi polami, łąkami i pastwiskami, głównie w otwartym terenie. Odcinki leśne będą niezbyt liczne. Zobaczymy siedzibę Teatru Węgajty, a także zwiedzimy Jonkowo z kościołem parafialnym św. Jana Chrzciciela. Wysłuchamy opowieści o bitwie z czasów napoleońskich, zobaczymy tzw. szańce rosyjskie, na których carskie wojska organizowały obronę przed natarciem Francuzów w lutym 1807 roku. Ostatni odcinek - z Jonkowa do Gutkowa - przejdziemy fragmentem pieszego Szlaku "Napoleońskiego".Koszty zakupu biletów kolejowych PKP z Olsztyna do Wołowna oraz biletów komunikacji miejskiej  z Gutkowa do Olsztyna uczestnicy rajdu pokrywają we własnym zakresie.

Rajd poprowadzi przewodnik PTTK Adam Frenszkowski.